Belediye Meclisi Haziran ayı ilk oturumunda gündem Kastamonu Belediyespor kadın hentbol takımı oldu. Belediye Başkanı Hasan Baltacı, son günlerde gündem olan Kastamonu Belediyespor kapanıyor konusuna açıklık getirdi.

"BELEDİYE İLE DOĞRUDAN BAĞLANTISI YOK"

Hentbol takımının adının 'Kastamonu Belediyespor' olmasına rağmen kendi yönetimi olduğunu dolayısıyla belediye ile doğrudan bir bağlantısı olmadığını söyleyen Baltacı, kapatma kararını kendilerinin alamayacağı belirtirken, belediye bütçesinden hentbol takımı için ciddi bir harcama yapıldığını söyledi.

Başkan Hasan Baltacı’nın konuyla ilgili geniş çaplı açıklaması şu şekilde: “Kamuoyunu meşgul eden bazı konularla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek isterim. Bilgi kirliliği yaratan aynı zamanda kara bir propaganda yürütülen bir konuya değinmek istiyorum. Kastamonu Belediyesi hentbol takımı üzerinden yürütülen bir tartışma var. Her şeyden önce şunu söyleyeyim sosyal medyada Kastamonu Belediyesi Spor Kulübünü kapatacağımızla ilgili söylenenlerin hiçbiri doğru değildir. İsmi Kastamonu Belediyesi Hentbol Takımı olmasına rağmen aslında bu hentbol takımı Kastamonu Belediyesi’ne ait değil. Sadece ismi Kastamonu Belediyesi’ne ait, kulübün yönetimi çalışması kendi bağımsız bir yönetimi var.

“AMATÖR SPORLARA DESTEK OLACAĞIZ”

O bakımdan bizim bir amatör spor kulübünü kapatmak gibi yetkimiz de hakkımız da yok. Kapatmıyoruz çünkü bize ait değil. Ama olması gerekeni yapmakla ilgili bir takım kararlar alacağız.

Şimdi amatör spor kulüplerinin amacı aslında sporcu yetiştirmektir. Amatör spor kulüplerinin amacı aslında sporu bütün topluma yaygınlaştırmak, gençlerin, çocukların spora karşı ilgisini arttırmak onları desteklemek ve mümkünse profesyonel spora doğru gençleri yönlendirmektir. Tabi bu açıdan belediyelerin üzerine düşen görevlerde var. Hatta yasayla tanımlanmış olan bazı hakları da var. Belediyeler amatör spor kulüplerine yasayla belirlenen sınırlar çerçevesinde ayni ve nakdi yardımlar yapabilirler. Kastamonu Belediyesi de bugüne kadar bu ayni ve nakdi yardımları yapmış. Bundan sonraki süreçte biz de sporu destekleyeceğiz. Hatta seçim döneminde spor okulu açmakla ilgili projemizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Bundan sonrada hem belediye olarak sporun içerisinde olacağız. Hem de amatör spor kulüplerini desteklemeye devam edeceğiz.

“SPORA HARCANAN BÜTÇENİN SADECE 60’DA BİRİ AMATÖR KULÜPLERE HARCANMIŞ”

Ama alacağımız bazı kararlarla birlikte artık amatör spor kulüpleri üzerinden belediye bütçesinin istismar edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bununla ilgili bir takım örnekleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şunu bilmenizi isterim Kastamonu Belediyesi Hentbol Takımı Süper Lig’de oynuyor. Aslında amacı alt yapıdan sporcu yetiştirmek olan bir takım şuanda oyuncu kadrosunda alt yapıdan yetişen bir tane sporcu yok. Bütün hepsi transfer arkadaşlar. Son 10 yılda alt yapıdan yetiştirdiğimiz de sadece iki sporcu bulunuyor.

Şimdi bazı rakamları sizlerle ve Kastamonulularla paylaşmak istiyorum. Yasaya göre tüm belediyeler amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardımlar yapabilirler. Bu nakdi yardım belediye bütçesinin binde 12’sini geçemez. Aslında geçen yıl Kastamonu Belediyesi’nin bütçesi hesaplandığında 6 Milyon civarında bir nakdi yardım yapabilir. Bu belediye yönetimlerinin tercihleri üzerinden şekillenecek ama biz yaptığımız incelemede şunu gördük. Kastamonu Belediyesi son dört yılda 32 amatör spor kulübüne destek vermiş. Ve bütçenin ağırlığı sadece bir tane spor kulübüne yapılmış.

Şöyle söyleyeyim 2020-2024 yıllarında son dört yıl içerisinde amatör spor kulüplerine 57 Milyon 356 bin 829 lira yardım sağlanmış. Bu 57 Milyonun sadece 791 bin lirası 31 amatör spor kulübüne geriye kalanı hentbola aktarılmış. Neredeyse diğer kulüplere ayrılan kaynak 60’da 1 bile değil. Son dört yılda yapılan nakdi yardımlar dolar kuru üzerinden güncellendiğinde Kastamonu Belediyesi’nin bütçesinden 3 milyon 123 bin dolar yani bugünkü dolar kuruyla yaklaşık 100 Milyon 680 bin lira hentbol takımına harcama yapılmış.

Bu harcamaların 11 Milyon 491 bin liralık kısmı nakdi olarak yapılmış, 45 Milyon 73 bin 329 lirası da ayni olarak yapılmış.

Bu 45 Milyon nerelere harcanmış? Yaptığımız incelemelerde şunu gördük. Kulüpleri desteklerken kulüplerin ulaşım, konaklama, yemek gibi giderlerini de desteklemek için bütçe aktarılabiliyor. 45 Milyon liralık ödemeler çeşitli müdürlüklerin üzerinden doğrudan temin yoluyla yapılmış. Özellikle ulaşım, konaklama ve yemek giderleri acenteler üzerinden yapılmış. Yani doğrudan temin üzerinden yapılamayan yerlerde doğrudan yemek faturalarının, otel faturalarının ödenemediği yerde acenteler üzerinden dört yılda 33 Milyon 64 bin lira… Bu dolar kuruyla güncellenmiş bir rakam değil. Güncelleyince o 100 Milyonluk bütçenin içerisinde nerede olduğunu da görebiliriz.

Şimdi acenteler üzerinden yapılmasındaki hikaye şu; bir acente otel, yemek, ulaşım giderini karşılarken aslında olması gereken giderin üzerine yüzde 20 komisyon koyarak bu işi yapıyor. Yani bu 33 Milyonun 7 Milyonu acentelere komisyon olarak aktarılmış.

Bir örnek vermek istiyorum. Bu 33 Milyonun; 15 Milyon 418 bin liralık faturası bir firmadan kesilmiş. Toplam beş firma, bu beş firma arasında ağırlık üç firmada. Bu üç firmanın içerisinde iki firma birbiriyle organik bağlantılı ve bir tanesi de 15 Milyon 418 bin liralık fatura MHP Kastamonu eski il yöneticisi Selçuk Pattabanoğlu’nun firması üzerinden kesilmiş. Yüzde 20’yle hesapladığınızda 3 Milyonun üzerinde bu acenteye aslında komisyon gideri vermişiz. Sayıştay da bu komisyonları tespit etmiş ve belediyeye uyarıda bulunmuş.

Öncelikle Kastamonu Belediyesi Spor Kulübü adı altında belediye bütçesinin nasıl istismar edildiğini sizlerle paylaşmak istedim. Şimdi bu takımın 18 kişilik bir kadrosu var. 3’ü antrenör, 15’i sporcu. Bu 18 kişiden dört tanesi de Milli Eğitim’de öğretmen. Değerli arkadaşlar, nakdi yardım yapılabilir, ayni yardım yapılabilir, kulüp bunu istediği yere harcayabilir ama şöyle bir istismar söz konusu… Aslında belediyeler spor kulüplerindeki oyuncuların maaşlarını doğrudan karşılamamalılar. Asılında bir yerden maaş alıyorsanız amatörde değilsiniz, profesyonelsiniz demektir. Şimdi size maaşlarla ilgili bir örnek vereceğim. Özellikle bu dört öğretmen arkadaşımız hem Milli Eğitimde çalışıp oradan öğretmenlik maaşı alıp, hem de Kastamonu Belediyesi Kulübü hentbol takımından aldıkları maaşlardan birini örnek vereyim. Bir tanesi 62 bin lira maaş alıyor. Hem öğretmenlik maaşı alıyor hem 62 bin lira kulüpten maaş alıyor. Bu kulüpten alınan maaşta belediyenin aktardığı kaynak üzerinden sağlanıyor. Bir tanesi antrenör 85 bin lira maaş alıyor arkadaşlar. Bizim çalışanlarımız, temizlikte çalışan, fen işlerinde çalışan, KASKİ’de çalışan gece gündüz bu şehre hizmet eden arkadaşlarımın, işçi arkadaşlarımın birçoğu 27 bin lira maaş alıyor.

Şimdi onların 27 bin lira maaş aldığı yerde amatör spor kulübü adı altında aslında profesyonel oyunculara Kastamonu Belediyesi’nden bütçe aktarılmış arkadaşlar. Bunu da kamuoyunun bilgisine sunuyorum.

Peki biz ne yapacağız. Biz şunu yapacağız. Sporun yaygınlaşması sporun tabana yayılması için Kastamonu Belediyesi bundan sonra da amatör spor kulüplerine destek verecek. Ama öyle tekbir spor dalına değil. Sadece hentbola değil. Basketbola da, futbola da, voleybola da yada değişik branşlarda amatör spor kulüplerinde emek harcayan çocuklarımıza gençlerimize destek vermeye devam edeceğiz.

Yapılan şey aslında amatör spor kulübü adı altında belediyenin bütçesinin istismar etmekten başka bir şey değil.

Önümüzdeki dönem bir spor okulu, belediyeye ait bir spor okulu kurarak gençlerimizi, çocuklarımızı doğrudan desteklemek için elimizden geleni yapacağız.

Önümüzdeki dönem çok kısa bir süre içerisinde bazı adımlar atacağız onları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Seçim döneminde Kastamonu’ya vermiş olduğumuz sözler vardı. Bizim çok önemsediğimiz, üstünde durduğumuz ve yapmak içinde hızla gayret ettiğimiz bir konu, demiştik ki Kastamonu’da süte ulaşamayan hiçbir çocuğumuz kalmasın demiştik. Hazırlıklarımızı tamamladık. Kısa bir zaman zarfı içerisinde yapmış olduğumuz planlamaya uygun olarak Kastamonu’da ihtiyacı olan ailelerin 5 yaşına kadar ki çocuklarına aylık 8 litre süt dağıtmaya önümüzdeki aylarda başlayacağız. Bir diğer husus hatırlarsanız seçimler bittikten sonra kamuoyuna bir çağrıda bulunmuştuk. Hayırlı olsun diye kimse belediye başkanlık makamına çiçek göndermesin. Göndereceğiniz çiçekleri Türk Anneler Derneği’ne bağış yapın biz de o bağışlarla Kastamonu’ya kreş yapalım, dayanışma gösterelim, herkesin yapılacak kreşlerde katkısı olsun demiştik. Arkadaşlarımız kreş yerleriyle ilgili incelemelerini tamamlamak üzereler. Önümüzdeki eğitim öğretim dönemine yetişecek şekilde kreşlerimizi de faaliyete geçireceğiz. Önemli bir konu daha. Yine üstüne basa basa söylemiştik. Bu şehrin çocukları, gençleri bizler için çok kıymetli hepsinin okumasını istiyoruz, hepsinin hayallerini gerçekleştirmesini istiyoruz. Bu bakımdan özellikle ekonomik krizin bu kadar derinleştiği koşullarda dershaneye gidemeyen öğrencilerimizle ilgili bir etüt merkezi açacağımızı söylemiştik. Etüt merkezimiz de inşallah yeni eğitim öğretim dönemine hazırlayacağız. Biz bir taraftan borçlarımızı öderken bir taraftan da projelerimizi hayata geçirmek için gerekli kaynağı yaratacağız. Emin olun ki nasıl bizden önce ki bütçeyle ilgili yaptığımız açıklamalar varsa bizim dönemimizde de Kastamonu Belediyesi’ne ait bütçenin her kuruşunun hesabını bu mecliste vereceğiz. Nereye harcandığını buradan açıklayacağız.”

CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ ALİCAN YILMAZ

Kastamonu’da çıkan orman yangınına hızlı müdahale! Kastamonu’da çıkan orman yangınına hızlı müdahale!

“Söylediğiniz konuyla ilgili bende birkaç bir şey ekleyeyim. Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ediyoruz. Kastamonu’nun parasını Kastamonu’ya harcama çabanızı takdire şayan buluyoruz. Bence halkımız da böyle bakıyordur olaya. Bugün Kastamonu Belediyesi parasını ödemediği için yedek parça vermeyen esnaflar var. Bugün Kastamonu Belediyesi parasını ödemediği için belediyeye temizlik malzemesi, çay, su satmak istemeyen esnaflar var. Bu esnafların hepsi alacaklarının ödenmesini bekliyor. Bugün Kastamonu Belediyesi’nin 12 Milyon doğalgaz, 10 Milyona yakın elektrik borcu var. Bunlar ödenmeyi bekliyor. Bu borçlar ödenmemiş ama hentbol takımına harcanan paraları duyunca şaşkınlıkla takip ediyoruz. Hentbol takımına bu bütçeyi Kastamonu’nun tanıtımı ve reklam için harcadık diye bir söz konuşuluyor. 2019-2020 sezonunda birinci sıradayken pandemi nedeniyle ligler ertelenmiş şampiyon belirlenmemiş. Avrupa Kupası’nda hentbol takımımız ikinci turda elenmiş. Sonraki sene Avrupa Ligi’nde grup müsabakalarında elenmiş. 2021-2022 sezonunda Avrupa Hentbol Federasyonu Şampiyonlar Ligi’ne katılan ilk Türk takımı olmuş. Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasında elenmiş. Bir sonraki sezon EHF Avrupa Ligi’nde üçüncü turda elenmiş. 2016 yılında Avrupa’da final oynayan takımın bütçesi 100 bin dolar, bugün senelik 15-20 Milyondan bahsediliyor. O başarının yarısı yok şuan. Federasyondan tek kuruş destek yok. 2021-2022 sezonunda hentbol takımı Şampiyonlar Ligi’ne para ödeyerek katılmış. Özel uçakla cümbür cemaat Avrupa Şampiyonlar Ligi maçlarına gidilmiş. O dönemde galibiyet alamadan geri dönülmüş. Bunlar kamuoyuna yansıyan haberler. Artık bu meclis üyelerinin ve Kastamonu halkının takdiridir. Bu paralarla Kastamonu’nun reklamı bu şekilde mi yapılmalı? Yoksa bu paralarla Kastamonu’nun reklamı daha iyi yapılabilir mi? Ve inanıyoruz bunu yapacak olan başkan da sizsiniz. Kadrolar da sizin kadrolarınızdır. Sosyal medyada bir şeyler yazmak ve paylaşmak kolay.  Aylık maaş bütçesi 741 bin lira! Bu bütçeyi karşılayan varsa gelsin sponsor olsun takıma devam etsin.”

AK PARTİ GRUP BAŞKAN VEKİLİ NECATİ ATAK

“Bu zamana kadar hentbol sporuyla ilgili detaylı bir açıklama buradan duymamıştık. Bu konuda yapmış olduğunuz açıklamalar hakikaten iç açıcı açıklamalar değil. Bunları tasvip etmemiz mümkün değil. Ama amatör kulüplere desteğini belediye her zaman göstermesi tarafındayız. Bundan sonra alacağınız kararlar noktasında sizi bağlayan kararlar vardır. Onlar kendi çalışmalarını yapsınlar. Hepsi belediye tarafından karşılanacak diye bir kaide yok. Zaten Kastamonu hentbol konusunda pek fazla nedir ne değildir takipte edemiyoruz. Kimler maça gidiyor grup başkanı arkadaşımız açıkladı. Biz bunları bu zamana kadar takip etmedik. Başkanı kimdir onu da bilmiyoruz. Ama arkadaşlarımız spordur bu yapıyorlarsa tebrik ederiz, çalışmalarında başarılar dileriz. “

BAŞKAN HASAN BALTACI

Tekrar söz alan Hasan Baltacı: “Şu görüşe katılıyorum. Şimdi sosyal medyada bazı propaganda amaçlı yayınlar yapılıyor. Kastamonu Belediyesi hentbol takımını kapatacak yada başka bir şey diye. O açıklamayı yapanlara bende grup başkan vekilimizin yapmış olduğu çağrıyı yeniliyorum. Bir aylık maaşı 741 bin liradır. Her açıklama yapan bir aya sponsor olmuş olsa hentbol takımı Süper Lig’de transfer edilen oyuncularla bile olmuş olsa yoluna devam edebilir. Tekrar tekrar söyleyeyim biz çocuklarımızın spor yapması için elimizden geleni yapacağız. Bütçemiz, imkanlarımız, kabiliyetimiz neyse çocuklarımızla paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Editör: Mehmet Salman