Programa kendini tanıtarak başlayan Başkan Hüseyin Arslan 1956 yılında Taşköprü’de doğduğunu ifade ederek, Taşköprü Ticaret Odası Meclis Başkanlığı ve müteahhitlik geçmişinin ardından 1998 yılında Taşköprü’de çok ortaklı bir fabrika kurarak sanayiciliğe adım attığını dile getirdi. Arslan, 2009 ve 2019 yılları arasında Taşköprü Belediye Başkanı olarak görev yaptığını ve 2024 yılında yeniden seçildiğini belirtti.

“15 TEMMUZ’DAN ÖNCE SÖKÜLEN SARIMSAK TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI DEĞİLDİR”

TOKİ taksitlerinin artış oranı açıklandı TOKİ taksitlerinin artış oranı açıklandı

Arslan, Taşköprü sarımsağının doğru ekim ve hasat zamanına vurgu yaparak, şubat ayında ekilen ve 15 Temmuz'dan önce toplanan sarımsağın gerçek Taşköprü sarımsağı olmadığını belirtti. "15 Temmuz’dan önce sökülen ve piyasalarda dolaşan sarımsak Taşköprü sarımsağı değildir. Taşköprü sarımsağının ekimi şubat ayında yapılır. Diğer menşei, yani Çin veya Araban sarımsağı, kasım ayında dikilir ve erken hasat edilir. Maalesef yıllardır bu durumla mücadele ediyoruz" dedi.

“MARKAMIZA ZARAR VERİYOR”
Taşköprü sarımsağının yanlış tanıtılması ve sahte ürünlerin piyasada satılmasının markalarına zarar verdiğini ifade eden Arslan, "Kastamonu Nasrullah Meydanı’ndaki satıcıları görüyorum; başka bölgenin sarımsağını Taşköprü sarımsağı diye turistlere satıyorlar. Buna çok üzülüyorum." diye ekledi.

Arslan, Taşköprü sarımsağının markasını koruma ve tanıtma çalışmalarının süreceğini belirterek, toplumun bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı. "Vatandaşları bilinçlendirmek adına yıllardır bahsediyoruz, söylüyoruz, tabelalar yazıyoruz. Hem ürüne yazık oluyor hem de aldığımız ürünün dayanıklılık ömrü bitiyor" dedi.

YILLIK 23-25 TON ARASI REKOLTE
Taşköprü’nün 92 köyünde 3 bin 10 ailenin sarımsak hasadı ile uğraştığını belirten Arslan, yıllık yaklaşık 23-25 bin ton arası rekolte elde ettiklerini söyledi. Bölgeye ciddi ekonomik kazanım sağlayan Taşköprü sarımsağının yüzde 20’sinin fide olarak kullanıldığını, iklim değişikliğinin ise ürün kayıplarına yol açtığını belirtti.

“ÇİN SARIMSAĞININ İRİ OLMASI DAHA İYİ OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ”
Taşköprü sarımsağının aroması, dayanıklılığı ve yüksek kükürt oranı ile öne çıktığını vurgulayan Arslan, "Taşköprü sarımsağının antibiyotik özelliği Çin sarımsağına göre yüzde yüz daha fazladır. Yağ oranı da yüksektir; örneğin 1 ton Çin sarımsağından 1 litre yağ alırken, Taşköprü sarımsağından 2 litre yağ alırsınız. Çin sarımsağının iri olması daha iyi olduğu anlamına gelmez" dedi.

Taşköprü sarımsağının eşsiz özelliklerini koruma ve gelecek nesillere aktarma noktasında kararlılıkla çalıştıklarını ifade eden Arslan, bu değerli mirası hak ettiği yere taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
 

"DAHA TAZE GÖRÜNÜYOR VE YÜKSEK FİYATA SATILIYOR"
Başkan Arslan, sarımsağın doğru tanıtımı ve pazarlanması için yapılan çabalara vurgu yaparak, "Ürünümüzün kalitesini korumak için önemli adımlar atmamız gerekiyor. Özellikle soğuk hava deposu eksikliği, Araban sarımsağının pazarlamasında avantaj sağlıyor. İtalyanlar, Taşköprü sarımsağını tercih ediyor ancak soğuk hava deposu nedeniyle Araban sarımsağı daha taze görünüyor ve yüksek fiyata satılıyor" dedi.

Sarımsak fiyatlarının geleceği hakkında da konuşan Arslan, "İhracata yönelik yeni adımlar attık. Sarımsağın çeşitli ürünlere dönüşümü ve yüksek katma değerli mamuller üretimi artıyor. Bu yöntemlerle rekabet gücümüzü artırabiliriz" şeklinde konuştu.
Üreti ve tüketicilerin ilgilendiren sarımsağın korunması ile ilgili bilgi veren Arslan, "Sarımsağı oda sıcaklığında asılı olarak saklamak en uygun yöntemdir. Sapından koparmamak ve ihtiyaca göre tüketmek uzun süreli koruma sağlar" ifadelerine yer verdi.

OSB'DE İPTAL SÜRECİ BAŞLADI
Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, programda Taşköprü Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılacak fabrikalar ve bölgenin faaliyete geçişi hakkında açıklamalarda bulundu. Arslan, "Organize sanayi bölgesinde göreve geldiğimizden beri arsa tahsisleri yapılan arkadaşlarımızla toplantılar düzenledik. Sonrasında kaymakam ve vali beyimizle bu konuları tekrar gündeme getirerek güncelledik. 16 Temmuz'da tahsisi yapılan arsalarda inşaata başlamayanların tahsislerinin iptal edilmesine karar verildi. Ancak çalışma yapan diğer tahsislerle ilgili hareketlenmeler olduğunu gözlemliyoruz. Yaptığımız toplantılar ve aldığımız kararlar çerçevesinde, inşallah yıl sonuna kadar iki fabrikanın faaliyete geçeceğini söyleyebilirim" dedi."KENDİ AYAĞIMIZA SIKIYORUZ"
Programın sonunda Başkan Arslan, piyasada satılan sarımsaklar yerine Taşköprü sarımsağının tercih edilmesinin önemine vurgu yaparak şunları kaydetti: "Taşköprü'de üreticilerimizden tüketicilere, yöneticilerden satıcılarına kadar herkesin dikkat etmesi gereken bir konu var. Bu sarımsağın satışında dikkatsiz davranarak kendi ayağımıza sıkıyoruz ve zarar veriyoruz. Toplumsal bilinci bu konuda desteklememiz gerekiyor. Üniversitemizden, ticaret odamıza kadar herkesin bu konuda sorumluluk alması gerekiyor. Taşköprü sarımsağı dışında başka sarımsak satışı yapmamalıyız. Bu, mikro milliyetçilik olarak da adlandırılabilir. Taşköprü sarımsağı, enerji kaynağı olarak da bilinir ve antibiyotik özellikleriyle önem taşır. Çin sarımsağının aksine, %100 daha fazla antibiyotik özelliği bulunur. Ayrıca, Çin sarımsağında zararlı maddeler tespit edilmiştir ki bu konu basına da yansımıştır. Taşköprü sarımsağında böyle bir durum yoktur; tam tersine, yüksek vitamin içeriği ve antibakteriyel özellikleriyle çok değerlidir. Ancak bu değeri gerektiği gibi yansıtamadığımızı kabul etmek zorundayız. Bundan sonra yapmamız gereken, bu ürünü daha iyi bir noktaya taşımak için daha bilinçli adımlar atmaktır."

Muhabir: Serkan KEBECİOĞLU