Cide Belediyesi, 99 milyon liralık borcu dev afişle duyurdu Cide Belediyesi, 99 milyon liralık borcu dev afişle duyurdu

MHP Belediye Başkan Adayı Yüksel Aydın’ında hakkında ‘Hasan Baltacı seçildiği takdirde Kastamonu Belediyesi’nde eş başkanlık yönetimi ile yönetecek’ iddiasına açıklamada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Belediye Başkan Adayı Hasan Baltacı şöyle konuştu; “Her şeyden önce şunu sormak lazım. Neden adaylar sürekli beni ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni konuşuyor? Bir kere onu mutlaka konuşmak gerekir. Herkesin bunu kendi zihninde, vicdanında tartması gerektiğine inanıyorum. Bizde herkes seçildiği görevi yapar. Milletvekili milletvekilliğini yapar, İl başkanı il başkanlığını yapar, parti meclis üyesi parti meclis üyeliğini yapar, ilçe başkanı il ilçe başkanlığı yapar, belediye başkanı belediye başkanlığını yapar. Bizde milletin seçtiği ile partinin seçtiği birbiriyle karşı karşıya gelmez, birbirine hiç talimat vermez. Bizim Kastamonu’da üç tane belediyemiz var; Araç, Cide ve Daday belediyesidir. Bugüne kadar hiç duydunuz mu milletvekilinin, il başkanının ve ilçe başkanının bu üç belediyenin herhangi birisine talimat verdiğini? Bizde böyle sistem olmaz, herkes kendi görevini yapar. Ama bu iddiada bulunanları ben görüyorum. Bu iddiada bulunanlar ‘gölge’ başkanlık yaptılar. Hepiniz buna şahitsiniz. Kastamonu’da ve Kastamonu ilçelerinde ‘gölge’ başkanlık yaptılar. Aslı buradaydı sureti başka bir yerdeydi.  Seçilmiş belediye başkanı koltuğunda otururken kendi ofislerinde ihalelere tarife biçenler oldu. Şimdi o ihalelere tarife biçenler diyor ki eş başkanı sisteme geçeceksin. Biz de seçilmişler görevini yapar bugüne kadar seçilmişler de milletten başka hiç kimse biz de talimat verememiştir gene de veremeyecektir.”

“EL KALDIRIP İNDİREN BİR BELEDİYE MECLİSİ GÖRMEYECEKSİNİZ

31 Mart'tan sonra 'Ben bilirim' diyen bir başkan görmeyeceksiniz. 31 Mart'tan sonra çok konuşan değil, çok dinleyen bir başkan göreceksiniz. Ortak akla çalışan bir belediyeyi göreceksiniz, istişareyi göreceksiniz. Bunu gerçekten yapacağız.
Özel Uğurlu Hastanesi ile ilgili İl Başkanı olduğu dönemde Hikmet Başkanımız şunu söylemişti: 'Kent Konseyi'nde tartışılsın. Kastamonu'nun bütün bileşenlerinin olduğu bir yerde enine boyuna tartışılsın. Çözümü de beraber ortaya koyalım' demişti. Ama çözülemedi. Ruhsatın kapsamı bu mudur, ruhsat neyi kapsıyor, Türkiye'de böyle bir ruhsat var mı yok mu? Bunları Harita Mühendisi olarak benim bilme şansım yok. Bunu bir uzmanın bilmesi lazım. Peki, burada bir model geliştirilebilir mi? Geliştirilebilir. Türkiye'de bunun gibi yaşanmış modeller var mı ona bakarız. Kastamonu'nun taleplerine bakarız. Paydaşlarla oturup konuşuruz. Her şeyi istişare ile çözebiliriz. Demem o ki belediye temizlik yapacak, yol yapacak, altyapı yapacak... Bunu kimsenin sormasına gerek yok. Ama bir hastane ile ilgili bir proje yapacaksa bunu istişare etmesi gerekir. Burada ortak aklı arayıp, bilimsel ölçütlere bakması gerekiyor. burada 40 kere düşünüp 1 kere karar vermesi gerekiyor. Mesela teleferik var işte. Kimseye sorulmadı. Şimdi yapsan bir türlü söksen bir türlü. Bunun gibi bir sürü mesele var Kastamonu'da. Hiç kimseye sorulmadan yapılan israf edilen çarçur edilen paralar var. Elbette ki Kastamonu'nun tam teşekküllü bir hastaneye, bir tıp merkezine kavuşsun isteriz, hem de bunu kamu eliyle yapsın isteriz. Buna paydaş olacak geniş bir kesimin de dahil olmasını isteriz. Ama bunu istişare ederek çözeceğiz. Kaynaklarımızı çarçur etmeyeceğiz. En önemli kaynağımız ortak aklımız. Biz ortak aklı çalıştırmıyoruz bunu çalıştıracağız. Önümüzdeki dönem konuşan bir Kastamonu göreceksiniz. Konuşan bir Kastamonu Belediye Meclisi göreceksiniz. Bunun sözünü buradan veriyorum. Belediye Başkanı'nın propaganda yaptığı, belediye meclis üyelerinin de el kaldırıp indirdiği bir Belediye Meclisi görmeyeceksiniz. Hatta ileri gideceğiz, her belediye meclis toplantısında dileyen 3 kişiye bir sivil toplum kuruluşunun başkanı olur, bir sendikanın başkanı olur, bir meslek odasının başkanı yöneticisi olur, sıradan bir vatandaş olur, bir gazeteci olur, herhangi birisi olur... Dileyen 3 kişiye en az 5 dakika Belediye Meclis kürsüsünde söz hakkı vereceğiz. Neyi konuşmak istiyorsa.  Bizi mi eleştirmek istiyor eleştirecek. Kastamonu ile ilgili bir projesi bir önerisi mi var onu konuşacak. Konuşan bir Kastamonu göreceğiz ve istişare mekanizmalarını açık tutacağız."

“HER PROJEMİZİN SOSYAL YANI OLACAK”

Asıl gündemimizde olması gereken asıl konulardan biri şehirde ulaşım sorunu var. Bizler ulaşım nasıl çözeceğiz, bunları konuşmak varken sürekli bu iftiraları konuşmak zorunda kalıyoruz. Kastamonu’da ciddi bir sağlık krizi var. Sağlık meselesinde Kastamonu Belediyesi rol üstlenebilir mi? Üstlenirse hangi rolü üstlenir bunları konuşmak lazım. Kastamonu eğitimde sürekli geriye gidiyor. Çocuklarımızın eğitimine nasıl katkı sağlayabiliriz, bunları konuşmak lazım. 21. yüzyılda uzaya insan göndermekle övündüğümüz bir zaman dilimi içerisinde Kastamonu en büyük nüfusa sahip olan mahalleleri başta olmak üzere şehirde bir aydınlatma sorunu var. Kadınların ve çocukların akşam sokakta yürüyemeyeceği Sokaklar var. 31 Mart’ta milletimiz bu görevi bize verdiğinde, teknik yanı ve sosyal yanı güçlü bir belediye göreceksiniz. Yapacağımız her işin tekniksel ve bilimsel bir yanı olacak. Her projemizin sosyal yanı olacak. Kastamonu’da ulaşım problemi var. Ulaşım meselesinde ki iradeyi ortaya koyup cesaretle üzerine gideceğiz. Bir ulaşım planı hazırlanacak bunun içinde Kastamonu Belediyesi’ne ait sarı halk otobüslerini göreceksiniz. Kastamonu’dan Ankara’ya ve İstanbul’ a hasta götüren hasta yakını Kastamonu’ya ait ‘Derman Evini’ görerek misafirhaneyi kullanacak. Kastamonu Belediyesine ait etüt merkezleri kurulacak. Kastamonu belediyesinin sağlık birimini kuracağız. Kastamonu belediyesinin doktoru, hemşiresi, hasta nakil aracı, genel tarama, SMA tarama hizmeti verecek."

Muhabir: Banu Türkmenoğlu