Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı Halk TV’de yayınlanan Gazeteci Şule Aydın ve Murat Ağırel’in sunduğu yine Gazeteci Timur Soykan ve Barış Pehlivan’ın yer aldığı ‘Kayda Geçsin’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu.
 

Milletvekili Uluay: “Kastamonu kadim bir ilim ve edep şehridir” Milletvekili Uluay: “Kastamonu kadim bir ilim ve edep şehridir”

"SİT ALANLARINI GÖLGEDE BIRAKACAK KADAR BÜYÜK BİNALAR YAPILDI"
“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bile bahsettiği bir yapı var. KastaMall adında devasa bir yapı. Kastamonu’ya şehrin içerisine girerken Ankara yolundan çok rahatlıkla görülebilir. Kastamonu’nun o eski mahalleleri tescilli binalardan oluşur. Büyük bir alanda sit alanıdır. O sit alanlarını gölgede bırakacak kadar büyük binalar yapıldı. İmar rantı AK Parti’nin en çok beslendiği kaynaktır. İstanbul’dan biliyorsunuz. Daha önce de bu konuyla ilgili açıklamalar yapılmıştı.

"TÜRKİYE NASIL YÖNETİLMİŞSE BELEDİYELER DE ÖYLE YÖNETİLMİŞ"
Kastamonu’da da durum farklı değil. Esasında Türkiye nasıl yönetilmişse Kastamonu’da öyle yönetilmiş. Türkiye nasıl yönetilmişse Belediyeler de öyle yönetilmiş. İnsanlar burada çok katlı binalardan şikayetçiler. O çok katlı binaların imar plan değişikliğiyle emsal artışlarıyla yapılan çok katlı binalarında şehirde yarattığı olumsuzluğun giderilmesi kolay bir şey değil. Zamanında örneğin batı kent gibi planlanan yerler var. Kuzeykent gibi bir yer var Kastamonu’da büyük bir mahalle. Oralar Batıkent gibi kooperatifleşmeye uygun alanlardı. Şimdi oradaki üç beş katlı binalar yıkıldı 20 katlı yeni binalar dikildi. Şehrin alt yapısı da buna artık cevap veremiyor. Biz artık bunlarla ilgili yeni bir çözüm üreteceğiz. Şunu söyleyebilirim bizden sonra yapılacak imar planları çok katlı binalara izin vermeyeceğiz. Bundan sonra da emsal artışlarına Kastamonu’da izin vermeyeceğiz. Kastamonu deprem kuşağının üzerinde Kuzey Anadolu fay hattı bizim 30 kilometre güneyimizden geçiyor. Hem dirençli bir şehir yaratabilmek açısından hem de şehir estetiği, şehirdeki yaşamı kolaylaştırmak açısından yüksek katlı binalara bizim dönemimizde izin vermeyeceğiz."

Kaynak: Haber Servisi