Popülist söylemlerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Şimşek, "Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının maliyeti 670 milyar TL. Bu yıl reel olarak asgari ücret artmış olacak," dedi.

Bakan Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  1. Gri Liste’den Çıkış: "İçişleri ve Adalet Bakanlığının desteği olmasa bu listeden çıkamazdık. Türkiye'nin güvenilir olduğunu ortaya koymak amaçtı."

  2. Finansal Sistem ve Rezervler: "Finansal sistemimizin sağlıklı işlemesi ve itibarlı olması lazım. Merkez Bankası'nın rezervlerine yansıyan kaynak girişinin boyutu 78 milyar dolara ulaştı. Rezerv yeterliliğinde IMF tanımına göre arzulanan seviyeye neredeyse vardık."

  3. Ekonomik İstikrar ve Enflasyon: "Reel bazda lirada değerleme oldu. Hedefimiz enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürerek nominal kurlarda istikrar sağlamak. Enflasyon aylık bazda yüzde 1'lere düşecek."

  4. Vergi ve Kayıt Dışı Ekonomi: "Vergi reform tasarısı üzerinde çalışıyoruz. Kayıt dışılık ile mücadele ederek sonuç alacağız. Çok uluslu şirketlerden asgari %15 kurumlar vergisi getiriyoruz. Kripto varlıkları vergi kapsamına alacağız."

    Samsung, WindFree klimaların siyah rengini satışa çıkardı Samsung, WindFree klimaların siyah rengini satışa çıkardı
  5. EYT ve Bütçe: "EYT'nin yıllık maliyeti 724 milyar TL. Bütçe açığının milli gelire oranını bu sene yüzde 5'in altına, gelecek sene yüzde 3'ün altına çekmeyi hedefliyoruz."

  6. Cari Açık ve Büyüme: "Cari açıkta arzuladığımızdan daha iyi bir performans sergiliyoruz. Cari açığı bu sene sonunda yüzde 2'ye indirmiş olacağız. Büyümede yeniden dengelenmeyi sağladık."

  7. Öğrenci Harçları ve Vergilendirme: "Yurt dışı çıkış harcını öğrencilerden almayacağız. Kazandığı halde vergiyi ödemekten imtina eden kesimlerle mücadele edeceğiz."

Şimşek ayrıca, Türkiye'nin döviz rezervlerini bir sorun olmaktan çıkardıklarını ve ekonomik büyümenin kaliteli ve dengeli bir şekilde sürdüğünü belirtti. Enflasyonun düşüşü ve ekonomik istikrar için daha kat edilmesi gereken mesafe olduğunu da ekledi.

Kaynak: AA