KEAH’ta yoğun bakım hemşireliği eğitim programı başladı KEAH’ta yoğun bakım hemşireliği eğitim programı başladı

Bakan Koca, soğuk hava ve kapalı ortamlarda geçirilen sürenin artmasıyla nezle enfeksiyonlarında önemli bir artış yaşandığını belirtti. Bakan Koca; "en az bir metre uzak durulmalı" diyerek, akıllara salgın dönemindeki sosyal mesafe vurgusunu getirdi.

 Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Ünal'ın video paylaşımında ise solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanın temel şartlarını anlattı.

Ünal, solunum yolu enfeksiyonlarının üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları olarak ikiye ayrıldığını vurgulayarak, özellikle bu dönemde nezle enfeksiyonlarında artış görüldüğünü ifade etti. Hastalığın bulaşmasını önlemek için en temel şartın sağlıklı yaşam kurallarına riayet etmek olduğunu belirten Ünal, düzenli uyku, dengeli beslenme ve spor gibi temel sağlıklı yaşam alışkanlıklarının savunma sistemini güçlendirdiğini söyledi.

Prof. Dr. Serhat Ünal, enfeksiyonlardan korunmada ikinci önemli faktörün ise virüsün belirli bir mesafeden bulaşacağından, hapşıran ve öksüren kişilerle araya en az bir metre mesafe koymak olduğunu vurguladı. Hapşırma esnasında ellerin değil, dirseğin kullanılması gerektiğini belirten Ünal, ellerin sık sık yıkanması konusunda da uyarılarda bulundu. Bu sayede virüsün eller aracılığıyla bulaşma riskini azaltmanın mümkün olduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın döneminde Covid-19 verileriyle ilgili açıklama yapmak üzere kameraların karşısında hazırlık yaptığı sırada kendisine yaklaşan personeli "Bana yaklaşma" diyerek uyarmıştı.

Editör: Serkan Kebecioğlu