Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’ndeki toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş şunları söyledi: “Kastamonu kadim bir şehir. Biliyoruz ki sizde birer Kastamonu aşığısınız. Bende Kastamonu’da yapacağımız en büyük çalışma olarak Turizm Master Planı kapsamında bu tarihi konakların, hanların, hamamların, çeşmelerin, meydanların bir an önce hem aslına kavuşmasını hem de turizm açısından hızla gelişmesini istiyorum. Burada amacımız UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Kastamonu’yu koymak. İnanıyorum ki, bu hedef çok uzak değil. Zamanında bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptık. Kefeli’den Bakırcılar Çarşı’na, Şeyh Şaban-ı Veli’ye kadar 500’e yakın evi, tarihi kültürel değeri hem dış cephe restorasyonuyla, hem tamamını yaparak hızla bu konudaki çalışmalarımızı sürdürdük. Şeyhoğlu Konağı Türkiye’deki en büyük ahşap konaktır. Keskinler Konağı da dünyanın en büyük ahşap konağıdır. Bu tarihi varlıklarımızı, bize emanet olan bu tarihi dokuyu hızlı bir şekilde turizme kazandırmak istiyoruz. Bakanlığımızın bundan önce çok ciddi destekleri oldu. Bundan sonrada olacaktır. İlimize Kültür Merkezi istiyoruz, Sayın Bakanım. Bir Kültür Merkezi ihtiyacımız, sizden talebimiz bu. Ayrıca zamanında başlatılan Nasrullah Meydanı’ndan Kale’ye kadar olan bölgede tarihi yapının hızla restorasyonu gerekliydi. Yaptığımız çalışmalar neticesinde 2 bin 383 evi daha bu programa aldık. O da sizlerle yapacağımız çalışmayı bekliyor. Bunu da hızla yapabileceğimize inancımız var. Kasaplar Hali’nin bir an önce sağlıklaştırılması gerekiyor. Aşirefendi Hanı’nın projesi hazır, oranında iç ve dış cephesinin düzenlemesi yapılması gerekiyor.”

Tahsin Babaş (2)-9

Kaymakam'dan şehit ailesine bayram ziyareti Kaymakam'dan şehit ailesine bayram ziyareti

EKMEKCİ: “ÇOK KIYMETLİ ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİRDE YAŞIYORUZ”

AK Parti Milletvekili Fatma Serap Ekmekci, katılımcıları selamlayarak; “Tarihi Kentler Birliği’nin kuruluş toplantısına ev sahipliği yapan, kültürel mirasın korunmasında yaptığı yerel projelerle rol model olarak örnek alınan Kastamonu’muz, belediye ve hükümet işbirliği içerisinde eksik kalan projelerini de hızla tamamlayacaktır. Önceliğimiz kültür projeleri. Bu sayede kadim kültür olan şehrimize de vefa borcumuzu ödemiş olacağız. Çok kıymetli çok özel bir şehirde yaşıyoruz. Kastamonu doğası, tarihi, mimarisi, kültürel yapısı, kültürel faaliyetleriyle Avrupa şehirlerinden daha fazla öneme sahip olan bir şehir haline gelecektir” ifadelerini kullandı.

ULUAY: “GASTRONOMİ AÇISINDAN DA ÇOK ZENGİN BİR İLİZ”

AK Parti Milletvekili Halil Uluay ise; “Kastamonu tarihi ve kültürel bakımından ciddi bir muhtevası olan şehirlerdendir. Pafloganya’nın başkenti olan şu anda Pompeipolis kazıları devam etmektedir. Zeugma gibi antik bir kentimizin orada gün yüzüne çıkması beklenmektedir. Yine Candaroğullarından ve Çobanoğulları’ndan kültür miraslarımız bulunmaktadır. Şu anda kaderini terk ettiğimiz konaklarımızın çoğu kibritli konaklardır. Her konağın kendine özgü özelliği bulunmaktadır. Doğa, deniz, kış ve dini turizmlerimiz var. Gastronomi açısından da çok zengin bir iliz. Tüm bu konularda da sizlerden destek bekliyoruz” dedi.

YAĞCIOĞLU: “MEMLEKETİMİZİ ÖN PLANA ÇIKARMAK İÇİN 

BUGÜNE KADAR ÇOK GÜZEL ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Kastamonu’nun tarihi dokusuna vurgu yapan AK Parti İl Başkanı Hasan Yağcıoğlu; “Her köşesinden adeta tarih fışkıran, tarihi hamamları, külliyeleri, bedestenleri, konakları ve tarihin bütün izlerini taşıyan memleketimizi ön plana çıkarmak için bugüne kadar çok güzel çalışmalar gerçekleştirildi. İlimizin tanıtımı noktasında da birçok faaliyet gerçekleştirildi. Karadeniz’in en uzun sahil şeridine sahip olan memleketimiz, aynı zamanda deniz ve doğa turizminde de ön planda. Bu alanların daha da geliştirilmesini istiyoruz. Yıllardır yapılan çalışmaların meyvesini artık Kastamonu’nun toplamaya başlamış olması bizi sevindiriyor” diye konuştu.

Editör: Banu Türkmenoğlu