CHP’nin uzun yıllar sonra Türkiye birinci parti olduğunu söyleyen Aylin Nazlıaka, “Elbette bu hepimizin modunu yükseltti. Aynı zamanda hepimizi omuzlarındaki sorumluluğu da arttırdı. Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in ‘Değişimiz yüzyılı, yüzyılın değişimi’ diyerek başlattığı süreç öyle görünüyor ki, ilk seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara gelmesiyle Cumhuriyet Halk Partili bir cumhurbaşkanının seçilmesiyle sonuçlanacak” dedi.

Cide’de AK Parti'nin yeni ilçe başkanı belli oldu Cide’de AK Parti'nin yeni ilçe başkanı belli oldu

“AKP İKTİDARINA KARŞI MÜCADELEYİ HEP BERABER YÜKSELTMELİYİZ”

Türkiye olarak zor bir dönemden geçtiğimiz söyleyen Aylin Nazlıaka konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Zor bir dönemden geçiyoruz. O yüzden birlik ve beraberlik içerisinde olmaya daha fazla ihtiyacımız olduğu bir dönemdeyiz. Öyle bir dönemdeyiz ki, her gün bir kadın ihlaliyle karşılaşıyoruz. Öyle bir dönemdeyiz ki, her gün en az bir kız kardeşimiz aramızdan koparılıyor. 8 ilde 3 günde 9 kız kardeşimiz öldürüldü. İşte bu yüzden AKP iktidarına karşı mücadeleyi hep beraber yükseltmeliyiz.”

“MEDENİ KANUNU SİL BAŞTAN YAZMAYA KALKANLARI

İLK SEÇİMLERDE SİYASET TARİHİNDEN SİLECEĞİZ”

“Tek adam bir gece yarısı 3 defa ‘boş ol’ diyerek İstanbul Sözleşmesi’ni fesih etti. Yetmedi, şimdi de, ‘6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’u da budamaya kalkıyorlar. Kadınların üç kuruşluk nafaka hakkına el koymaya kalkıyorlar. 9. Yargı Paketi’yle kadın örgütlenmesinin önüne geçip etki ajanlığı adı altında herkesi provokatör ilan ediyorlar. Yine 9. Yargı Paketi kadınların birçok haklarını gasp edecek bir takım unsurlar içeriyor. Bazılarını geri çektiklerini iddia ediyorlar. Ama gerçekte ne olduğunu önümüzdeki hafta salı günü hep birlikte göreceğiz. Geçen günlerde Adalet Bakanı, Medeni Kanunu sil baştan yazacaklarını iddia etti. Hep birlikte Medeni Kanunu sil baştan yazmaya kalkanları ilk seçimlerde siyaset tarihinden sileceğiz. Bunu yapacak güce, bunu yapacak iradeye sahip olduğumuzu biliyorum.”

Aylin Nazlıaka“30 Yıl Sonra Kastamonu'nun Kaderini Değiştirdiniz (2)

“30 YIL SONRA KASTAMONU’NUN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİNİZ”

“Sizler, kapı kapı dolaştınız. Sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmadınız ve 30 yıl sonra Kastamonu’nun  kaderini değiştirdiniz. Elbette burada örgütle mücadele önemli. Ana kademeyle kadın kollarının uyumlu çalışması çok önemli. Örgütten gelen bir belediye başkan adayımız vardı, bugün belediye başkanımız oldu. Onun da örgütle uyumlu adımları atmış olması çok önemli. Siz burada, Kastamonu’da bu uyumların hepsini beraber gerçekleştirdiniz ve başarıya ulaştınız. İşte şimdi Türkiye’de bunu yapmak zorundayız. Önemli aşamalar kaydettik. Son dört yıl içerisinde 220 bin yeni kadın üye aramıza katıldı. Kadın üye oranımızı yüzde 37’ye yükselttik. Ancak bu bize yetmez yüzde 50 istiyoruz. Kadın temsil oranını da yükselttik. Kadın belediye başkan sayısı dörde katlandı. Kadın belediye meclis sayısın 2019 yılına kıyasla dörde katlandı. Dolayısıyla her kademede kadın temsil oranımızda önemli bir artış yaşandı.”

Muhabir: Serkan HORUZ