Ülke genelinde ocak-temmuz döneminde gerçekleşen gayrimenkul satışları toplamda 1 milyon 617 bin 812 adeti buldu. Bu satışların 675 bin 327'si konut, 942 bin 485'i ise konut dışı gayrimenkul kategorisinde yer aldı, ki bu kategori büyük ölçüde arsa ve tarla satışlarını içeriyor.

Ocak-temmuz dönemine göre bakıldığında, 2022'de 912 bin 448, 2021'de 742 bin 583, 2020'de 608 bin 353, 2019'da ise 525 bin 740 konut dışı gayrimenkul satışı gerçekleşmişti.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla toplam satışlarda yüzde 6,6 düşüş yaşanırken, konut satışlarında yüzde 17,7 azalış görüldü. Bununla birlikte, konut dışı gayrimenkul satışlarında yüzde 3,3'lük bir artış kaydedildi.

Toplam satışların içerisinde konut dışı gayrimenkulün payı ilk defa yüzde 58,3'e ulaşarak tarihi bir oranı temsil ediyor. Bu oran son 10 yılda yüzde 44,07 ile yüzde 54,07 arasında değişiklik gösteriyordu.

Uzmanlar, konut dışı gayrimenkul satışlarında yaşanan rekor artışı yorumlarken, bu trendin arkasında konut fiyatlarındaki yükselişin yatırımcıları arsa ve tarla gibi alanlara yönlendirmesinin bulunduğuna dikkat çekiyor. MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş, özellikle konut fiyatlarının artması, ikinci el konutlara erişimin zorlaşması, yüksek kredi maliyetleri, deprem ve pandemi sonrası talebin arsa ve tarla gibi alanlara kaymasını tetiklediğini ifade ediyor.

Taş'a göre, konut dışı talep özellikle büyük şehirlerde çevre bölgelere ve komşu şehirlere doğru yoğunlaşıyor. İstanbul'da çevre bölgelerde hala cazip fırsatlar bulunuyor ve yatırımcılar genellikle 1-2 milyon lira civarında yatırımlar yapmaktadır.

Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün ise arsa ve tarla gibi alanlara yönelik talebin, özellikle konut almak için yeterli birikimi olmayan yatırımcılar tarafından prim beklentisiyle güçlendiğine dikkat çekiyor. Özgün, konut fiyatlarındaki artışlar ve faiz politikalarının da bu talebi desteklediğini söylüyor.

Sürücüler dikkat! İşte yeni trafik cezaları Sürücüler dikkat! İşte yeni trafik cezaları

Gayrimenkul değerleme uzmanı Ahmet Büyükduman, konut satışlarında yaşanan düşüş eğiliminin devam ettiğini belirtirken, konut dışı satışların büyük bölümünün arsa ve tarlalardan oluştuğunu ifade ediyor. Büyükduman'a göre, enflasyondan korunmaya çalışan ancak konut alamayan yatırımcılar arsa ve tarlaya yöneliyorlar.

Son dönemde özellikle İstanbulluların tercih ettiği bölgelerde arsa ve tarla alımlarının arttığını dile getiren Silivri Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altınkök, yatırımcılara uyarılarda bulunuyor. Altınkök, imar durumu olmayan bölgelerdeki arsa veya tarla alımlarının maket projelerle gerçekleştirildiğine dikkat çekiyor ve bu nedenle alıcıların mutlaka ilgili belediyelere danışması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, hisseli arsa veya tarla alımı yapacak kişilerin bölgenin imar durumunu araştırmalarının ve aceleci davranmamalarının önemli olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)