480 kişilik salona sığmayınca, gelenlerin bir kısmı merdivenlere oturarak dinlediler. Kastamonu Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Keskin eşi ve çocuklarıyla konseri dinlemeye gelirken, AK Parti Kastamonu Milletvekili Serap Ekmekçi de konseri sonuna kadar izleyip, Şef Yusuf Koçak’a çiçek takdim etti.

Kastamonu Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş ve eşi, AK Parti Kastamonu İl Kadın Kolları Başkanı Gülsüme Köylü ile DSP Kastamonu Merkez İlçe Başkanı Firdevs Ekiz’in yanı sıra çok sayıda müziksever salonu doldurdular.

Özel çocukların manevi annesi Huriye Poyraz da hayatını onların mutluluğuna adadığı özel, güzel çocuklarla birlikte konseri izleyenler arasındaydı.

Koro Şefi Yusuf Koçak konuklara hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti; “Doğaya, eşe, sevgiliye yazılan pek çok eser vardır ama uçağa yazılmış bir tek şarkı var. Bimen Şen’in bu eseriyle konserimize başlayacağız. 13 sene önce Güray Hoca aracılığıyla davetiniz üzerine geldim, çalışmaya başladık, bu seviyeye gelebildik. Sizlerin ilgisi ve alkışları geldiğimiz yeri belirliyor. Koromuz 2.5 – 3 oktava çıkan eserleri bile seslendirmektedir. Geldiğiniz, bizleri dinlediğiniz için en büyük alkışı siz hak ediyorsunuz.”

Şef Yusuf Koçak’ın yönettiği Şehr-i Dilara Türk Müziği Korosu, Sultaniyegah, Nihavend, Hicaz, Hüzzam ve Uşşak makamlarında eserler seslendirdi.

Konserde; Mihrican Depişgen, Gökhan Torun, Mustafa Bostancı, Mine Durak, Seçil Tozan, Erdem Aslan, Halil Baydı, Işıl Topaçoğlu, Bilgenur Şüküroğlu, Hülya Tekgül, Tuğba Yılmaz, Aylin Öntemel, Şirin Nergiz, Nermin Barut, Eylem Aydın, Sevgi Çevik ve İhsan Yalınkılıç solo şarkılarla yer aldılar.

Koronun da birbirinden güzel eserler seslendirdiği programda klarnette Gökhan Yıldır, kanunda Abdi Altınbaş, ud ile Güray Soğancı, kemanda Samet Çetiner, kaval ile Safa Karamehmet, klavyede Onur Vergili, ritm sazda Aygün Altınbaş eşlik etti.  

Konseri Ebru Mühürdaroğlu sunarken tonmaister olarak da Sedat Uçan yer aldı.

Ankara’dan “Eti Maden Korosu” ve İnebolu’dan Ufuk Uğuriş şefliğinde ”İnebolu Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu” da konuk olarak gelip, konseri izlediler.

Cumhuriyet’imizin 100. Yılında olmamız nedeniyle konser, Yıldırım Gürses'in;

“İzmir benim, Van benim, şeref benim, şan benim

Kars, Erzurum, Erzincan, Konya, Ardahan benim

Seneler kutlu bana

Aylar umutlu bana

Kastamonu'da tarihi kaya mezarına defineciler dadandı! Kastamonu'da tarihi kaya mezarına defineciler dadandı!

Her an haykırıyorum

Türküm ne mutlu bana” şarkısı ile son buldu.

13 yıldır kar, kış demeden eşiyle birlikte her hafta Kastamonu’ya gelip, koroyu çalıştırıp geri dönen Ankaralı Kimya Mühendisi ve müzik insanı Yusuf Koçak; “Yıllar önce Kastamonu’da mühendis olarak görev yapmıştım. Küre’de bakır rezervinin bulunmasında hizmetimiz geçmiştir. Yıllar sonra da koro çalışmaları için gelmeye başladım.  Bana burada Kastamonu kasketi de hediye ettiler. Kendimi fahri Kastamonulu olarak görüyorum” dedi ve Kastamonu’nun büyük ve donanımlı salon ihtiyacını dile getirerek, Milletvekili Av. Serap Ekmekçi’den böyle bir salon istedi. (Mine AKÇAKOCA ÖZGÜR)

Ankaralı Şeften Kastamonu’ya Salon Isteği (2)

Editör: Banu Türkmenoğlu