“Alişan ile Hayata Gülümse” programının çekimleri için Kastamonu’ya gelen ünlü sanatçı Alişan, İhsangazi ilçesinde 12 bin yıldır genetiği değişmeden günümüze kadar gelen ve “Hitit” buğdayı olarak da bilinen siyez buğdayının tanıtımını yaptı.

İhsangazi ilçesinde Belediye Başkanı Hayati Sağlık ile genç çiftçi Yasin Ciğerci’nin konuğu olan Alişan, Kastamonu'nun coğrafi işaretli ürünü olan İhsangazi siyezi ve ekşili pilavının tanıtımı yaptı.

Siyez’in anavatanı olan İhsangazi ilçesine geldiklerini belirten Alişan; “12 bin yıllık geçmişi olan siyez buğdayının anavatanına geldik. Sağlıklı ürünlerin nasıl yapıldığını burada gördük ve izledik. İhsangazi, cennet gibi bir yer. Herkes, sağlıklı beslenmek istiyorsa mutlaka siyez unundan, siyez bulgurundan siyez ile yapılmış ürünlerden alabilirler” şeklinde siyezin tanıtımını yaptı.

İhsangazi Belediye Başkanı Hayatı Sağlık ise, “Ülkemizin sevilen ses sanatçılarından ve deneyimli sunucularından Alişan, İhsangazi'nin eşsiz siyez ürünleri, coğrafi işaretli İhsangazi ekşili pilavı ve sarımsak hasadı ile ilgili çekimler yapmak üzere ilçemize konuk oldu. 12 bin yıllık tarihe sahip İhsangazi siyezi ve özellikle coğrafi işaretli İhsangazi ekşili pilavının lezzetini keşfeden Alişan, bu eşsiz lezzetleri deneyimlediği anları izleyicilerine Hayata Gülümse adlı programında kısa süre içinde aktaracak. Siyez ve sarımsak hasadı çekimlerin tamamlanmasının ardından Belediye Başkanımız Hayati Sağlık ile birlikte İhsangazi halkıyla bir araya gelerek sohbet etti. Değerli sanatçımız Alişan'a İhsangazi ve siyeze olan ilgisi için teşekkürlerimizi sunarken, sanatçının gelecekteki çalışmalarında da başarılar dileriz” diye konuştu.