Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Resmi Gazete ilanı ile personel alımı ve şehirlere kadro dağılımları açıklandı. Buna göre Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ve 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar” çerçevesinde, pozisyon sayısı ve nitelikleri aşağıda belirtilen toplam 68 adet boş kadrolara giriş (sözlü) sınavı ile sözleşmeli personel alımı yapılacak.

Kastamonu’da alınacak personel dağılımı şu şekilde:

Avukat (2): Adıyaman 1, Malatya 1.

Elektrik Mühendisi (2): Erzincan 1, İstanbul 1.

Harita, Geomatik Mühendisi (6): Amasya 1, Antalya 1, Bolu 1, Diyarbakır 1, Hatay 1, Niğde 1.

İnşaat Mühendisi (8): Bilecik 1, Bolu 1, Bursa 1, İzmir 1, Kahramanmaraş 1, Kastamonu 1, Tokat 1, Yozgat 1.

Jeoloji, Hidrojeoloji Mühendisi (5): Bolu 1, Diyarbakır 1, Gaziantep 1, Hatay 1, Sakarya 1.

Makine Mühendisi (3): İstanbul 1, Sakarya 1, Sivas 1.

Sosyal Çalışmacı (19): Adıyaman 1, Batman 1, Bolu 1, Bursa 1, Çankırı 1, Giresun 1, Hakkâri 1, Iğdır 1, İstanbul 1, Kahramanmaraş 2, Kars 1, Kastamonu 1, Kocaeli 1, Malatya 1, Manisa 1, Niğde 1, Siirt 1, Van 1.

Veteriner Hekim (2): Antalya 1, Sivas 1.

Diğer Sağlık Personeli (3): Antalya 1, İstanbul 1, Kahramanmaraş 1.

Destek Personeli (Şoför) (2): Ağrı 1, Kırşehir 1.

Destek Personeli (Temizlik Görevlisi) (9): İstanbul 3, Muş 1, Rize 2, Sakarya 1, Sivas 2.

Elektrik Elektronik Teknisyeni (1): Kahramanmaraş 1.

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Teknisyeni (1): Kahramanmaraş 1.

Koruma ve Güvenlik Görevlisi (5): Antalya 3, İstanbul 1, Muş 1.

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Şartlar Nelerdir?

İçişleri Bakanlığı AFAD Personel alımı için adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesineki şartlar aranacak. Bu kapsamda adayların " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak " gibi şartlar aranacaktır.

Başvuru Özel Şartları Nelerdir?

AFAD Adaylardan pozisyonuna göre eğitim nitelikleri, KPSS ve mesleğe göre özel şartlar aranacak. Bu kapsamda Lisans için 2022 veya 2023 yıllarında yapılan KPSS'den Lisans için P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak, Lise ve Ön Lisans mezunu için 2022 yılında yapılmış olan KPSS den Lise için P94, Ön Lisans için P93 puan türünden en az 60 puan almış olmak şartı aranacak. 

Sosyal Çalışmacı Alımı Şartları: 

a) Fakülte veya 4 (dört) yıl süreli öğrenim veren yüksekokulların Sosyal Hizmet programlarından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurumlarınca kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak.

İnşaat Mühendisi Alımı Şartları: 

a) Fakültelerin İnşaat Mühendisliği lisans programından veya buna denkliği Yükseköğretim Kurumlarınca kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki, öğretim kurumlarından mezun olmak.