Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Ülkemizde şu anda aktif olarak çalışan 15 Bölge Adliyemiz Mahkememiz var. 18’e çıkardık. Kastamonu'da etrafındaki illerle bizim özellikle Batı Karadeniz'in bölge müdürlükleri hep Kastamonu'dadır. Bölge Adliye Mahkemesi Kastamonu'ya yakışır. Kastamonu'ya Bölge Adliye mahkemesinin kazandırılması konusunda çalışmalarımızı sürdürürüz.”
Adalet Bakanı Kastamonu'ya gelerek ziyaretlerde bulundu, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KATSO) düzenlenen programda konuşma yaptı.
Kastamonu'ya gelen Adalet bakanı Yılmaz Tunç Cuma namazını Nasrullah Kadı Camiinde kıldı. Ardından KATSO’ya geçen Bakan Tunç burada düzenlenen programda konuşma yaptı. KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu açılış konuşması ve Kastamonu AK Parti Milletvekili Fatma Serap Ekmekci’de kısa bir konuşma yaptı.
Düzenlenen toplantıya Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Vali Meftun Dallı, AK Parti Kastamonu Milletvekili Fatma Serap Ekmekci, Önceki Dönem Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İl başkanı Hasan Yağcıoğlu, Kastamonu Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, Merkez İl Genel Meclisi Üyesi Doğan Ünlü,  KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, STK Başkan ve Yöneticileri, Muhtarlar başta olmak üzere diğer davetliler katıldı.

Kastamonu OSB'de Dellaloğlu dönemi Kastamonu OSB'de Dellaloğlu dönemi


“BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ KASTAMONU'YA YAKIŞIR”
İş dünyasının önemine dikkat çeken Bakan Tunç; “Tabi ki ticaret ve sanayi, özellikle sizler iş dünyası ülkemizin gelişmesinin ve kalkınmasının lokomotifi sizlersiniz. Dolayısıyla sizin üretiminiz sayesinde vatandaşlarımızın refahı artacak, geliri artacak. O anlamda sanayicimizi, iş dünyamızı desteklemeye de devam edeceğiz. Teşvik kapsamında olan illerimiz var ve diğer bölgesel teşviklerin yanı sıra farklı teşvik alanlarıyla yine sanayicimizi desteklemeye, üreticimizi desteklemeye devam edeceğiz. Kastamonu'da da Adalet Bakanlığıyla ilgili olarak önceki dönemlerde önemli yatırımlar aldı. Kastamonu’muzda Adalet Sarayları yapılan ilçelerimiz var. Biraz önce talep edilen başkanımızın ve milletvekilimizin talebini bir değerlendirelim. Ülkemizde şu anda aktif olarak çalışan 15 Bölge Adliyemiz Mahkememiz var. 18’e çıkardık. Malatya, Denizli ve Tekirdağ illerimizde de Bölge Adliye Mahkemesi'nin açılışına karar verdik. Denizli ve Tekirdağ’ın binaları da hazır. Malatya’nın şimdi deprem nedeniyle yıkılan attığı yerine yeni büyük bir adliyenin de temellerini artık inşaat çalışmaları devam ediyor. Şimdi bu 3 bölgemizde açılışına karar verilen ama faaliyete geçmeyen Bölge Adliye Mahkemelerimizin açılışını faaliyete geçme çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Tabii Kastamonu'da etrafındaki illerle bizim özellikle Batı Karadeniz'in bölge müdürlükleri hep Kastamonu'dadır. Bölge Adliye Mahkemesi Kastamonu'ya yakışır. Kadim bir şehir etrafına özellikle yanındaki şehirlere de yakın olması hasebiyle yani ben bunu gönülden isterim. Bu noktada tabi bunun değerlendirmesini Hakimler ve Savcılar Kurulumuzda yaparız. Kastamonu'ya Bölge Adliye mahkemesinin kazandırılması konusunda çalışmalarımızı sürdürürüz. Tabii bu gerçekleşirse memnun oluruz. Yani burada bir kurul adına bir söz verme şeklinde anlaşılmasın. Bu noktada bir çalışmamızı sürdürelim. Kastamonu'nun faydasına olabilecek ve bizim yapabileceğimiz ne varsa biz her zaman hazırız. Tabi bunun belli bir şartları var. Buraya yakışır diyorum. Yani bu noktada benim de sizden fazla istediğimi bilmenizi isterim. Tarım ve Orman Bakanımız Kastamonulu aynı zamanda hemşehriniz. İbrahim Yumaklı Bakanımız Kastamonu’ya büyük önem veriyor. Kastamonulu hemşerilerimize her zaman kapımız açık. Yani Adalet Bakanlığı sizin bakanlığınız. Biz orada olmasak bile siz gelip herhangi bir derdiniz sıkıntınız olduğunda arkadaşlarımız çok yakından sizlerle ilgileneceklerdir. Tüm vatandaşlarımızla ilgileniyoruz ama tabi gönül bağımız Kastamonu’muzla daha fazla”  şeklinde konuştu. 
Yılmaz Tunç, KATSO’da düzenlenen programın ardından esnaf ziyareti yaptı. Ziyaretin ardından Taşköprü AK Parti Seçim İrtibat Bürosunun açılışına katılmak üzere ilimizden ayrıldı. 
(Cengiz MUHZİROĞLU)

Editör: Banu Türkmenoğlu