Program kapsamında Kastamonu Valiliğince gerçekleştirilen kortejde katılımcılar, bando eşliğinde Olukbaşı mevkisinden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı'na Vali Meftun Dallı ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu tarafından çelenk konuldu.

DSC_0661

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından halk oyunları gösterileri yapıldı. Törene katılan bazı vatandaşların farklı modellerde şapkalar taktığı gözlendi. Etkinlikler kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda “Atatürk’ün Kastamonu Fotoğrafları” sergisi de açıldı.

sergi (1)-1

sergi (2)

Vali Meftun Dallı, burada gazetecilere, İstiklal Savaşı'nda önemli görevler üstlenen Kastamonu'nun işgal görmemiş bir kent olduğunu hatırlattı. Kastamonu'nun hem Çanakkale Savaşı'nda hem de Kurtuluş Savaşı'nda çok şehit verdiğini ifade eden Dallı, şöyle konuştu: “Kastamonu ili çok da şehit vermiştir hem Çanakkale Savaşı’nda hem de Kurtuluş Savaşı’nda. Ayrıca İnebolu’dan İstiklal Yolu dediğimiz yoldan Kurtuluş Savaşı’na Karadeniz üzerinden gelen mühimmatın naklinde çok büyük bir rol oynayarak Kurtuluş Savaşı’nın zafere ulaşmasında da Kastamonu’muzun çok özel bir yeri vardır. Ulu önder Atatürk de bunu bildiği için Kastamonu’dan davet gelince bir anlamda Kastamonu’yu ödüllendirerek ziyarete gelmiş. Aynı zamanda da şapka inkılâbını ve kıyafet inkılabını buradan başlatmıştır. Bu da Kastamonu için elbette ayrıca övünülecek, gurur duyulacak bir tarihi olay olmuştur.  Ben de göreve yeni başlamış bir Kastamonu valisi olarak 3-4 gün sonra böyle bir etkinlikte yer almanın mutluluğunu yaşıyorum. İnşallah Kastamonu’muza geçmişten gelen o vizyonla hizmet etmeye devam edeceğiz. Allah mahcup etmesin. Programımız devam edecek. İnebolu’ya mutlaka gideceğiz. Vaktimiz uygun olursa diğer ilçelerimizdeki programlara da inşallah katılacağız. 30 Ağustos’la bu programı tamamlayacağız. Daday’da da at yarışlarımız olacak, oraya da gideceğiz.”

Kutlama programı öğleden sonra da Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam etti. Kastamonu Kent Müzesi’nin düzenlediği program “Bir Liman, Bir Han, Bir İnkılâp” resim sergisinin açılışı ve gezilmesi ile sürdü. Ardından da Halk oyunları gösterisi, belgesel gösterimi, Multidisipliner tasarımcısı Ece Yıldırım söyleşisi, Atatürk’ün sevdiği şarkılar dinletisi ile devam eden programda Sarı Konak ve Kastamonu Sanat Kooperatifleri Yöresel ürün Sergisi de yer aldı.

Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişi Şapka ve Kıyafet İnkılâbı etkinlikleri 25 Ağustos’ta Seydiler, Küre ve İnebolu özel programları ile devam edecek. 28 Ağustos’ta Devrekâni’de, 29 Ağustos’ta Taşköprü’de özel program, 30 Ağustos’ta da Kastamonu Müze Bahçesi’nde tören ve son olarak da Daday İlçesi özel programı ile sona erecek.  (HABER MERKEZİ)

WhatsApp Görsel 2023-08-23 saat 13.45.49-1

Hande Fırat: "Özhaseki’nin bir numaralı gündem maddesi deprem." Hande Fırat: "Özhaseki’nin bir numaralı gündem maddesi deprem."