KATSO’nun URGE projesi Ticaret Bakanlığı’ndan onay aldı KATSO’nun URGE projesi Ticaret Bakanlığı’ndan onay aldı

İstanbul Finans Merkezi'ndeki VakıfBank Genel Müdürlük'te düzenlenen bir etkinlikte, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, kamu bankalarının işbirliğiyle hayata geçirilen dev bir proje olan Türkiye'nin ATM Merkezi (TAM) projesini duyurdu. Proje kapsamında Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Emlak Katılım ve PTT'nin ATM hizmetleri tek bir platformda birleştirildi.

Çakar, sektördeki bu iş birliğinin, müşterilere daha iyi hizmet sunma ve operasyonel verimliliği artırma amacını taşıdığını belirtti. TAM ATM platformuna dahil olan bankaların ATM'leri, ülke genelindeki toplam ATM sayısının yüzde 36'sını oluştururken, yapılan işlemlerin yüzde 40'ını gerçekleştiriyor. Bu iş birliği, bankaların maliyetlerini azaltacak ve finansal erişimi kolaylaştırarak müşteri memnuniyetini artıracak.

Bileşim AŞ Genel Müdürü Murat Akseven ise projenin teknolojik altyapısının diğer bankaları da içerecek şekilde tasarlandığını vurguladı. Bu sayede, üye bankaların müşterileri yakın gelecekte 19 bin TAM ATM'sine erişebilecek ve işlem yapabilecekler. TAM projesi, bankacılık sektöründe önemli bir adım olarak değerlendiriliyor ve diğer bankaların da sisteme katılması öngörülüyor. Bu proje, zaman ve para maliyetlerini azaltarak kaynakların daha etkin ve verimli kullanımını sağlayacak, Türkiye'nin finansal teknoloji altyapısını güçlendirecek bir yapıya sahip.

Editör: Serkan Kebecioğlu