100. Yıl Kütüphaneleri sekiz farklı noktada hizmet vermeye başladı 100. Yıl Kütüphaneleri sekiz farklı noktada hizmet vermeye başladı

CHP'nin ekonomik verilere dayanan raporuna göre, 85 milyonluk nüfusa sahip ülkede bireysel kredi borçlularının sayısı 40 milyonu aştı. Ocak ayı itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre 739 bin kişi daha kredi borcuyla karşı karşıya kaldı, böylece toplam borçlu sayısı 40 milyon 30 bine yükseldi.

Aynı dönemde kredi kartı borcu olan vatandaş sayısında da önemli bir artış görüldü. Bankalara olan kredi kartı borçluları 2 milyon 636 bin kişi artarak 36 milyon 825'e çıkarken, kredili mevduat borcu bulunanların sayısı da 1 milyon 297 bin kişi artarak 28 milyon 865'e çıktı.

Raporda, Merkez Bankası'nın kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının faiz oranlarının artırılmasıyla ve tüketici kredisi faizlerinin yükselmesiyle birlikte, tüketicilerin bankalara olan borçlarının önemli ölçüde arttığı vurgulandı. Sadece bu yılın başından bu yana tüketicilerin bankalara olan borcu 245 milyar lira artış gösterdi.

Bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının miktarına bakıldığında ise, 8 -15 Mart haftasında bu borçların toplamı 2 trilyon 973 milyar lirayı buldu. Bu dönemde bireysel kredi borçları 1 trilyon 642 milyar lira, kredi kartı borçları ise 1 trilyon 330 milyar lira olarak kaydedildi.

CHP'nin raporuna göre, bankaların icra takibine aldığı alacakların miktarı 54.6 milyar liraya yükseldi. Ayrıca, yılbaşından bu yana batık tüketici kredilerinde 9.3 milyar liralık bir artış yaşandı. Varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde ise 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı olduğu belirtilen raporda, vatandaşların faiz ve icra masrafları hariç 86 milyar liraya yakın icralık borcu bulunduğu ifade edildi.

Editör: Serkan Kebecioğlu