Tarım ve Orman Bakanlığı’nın organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında Kastamonu Tarım İl Müdürlüğü tarafından uygulanana ‘Organik Siyez Yetiştiriciliği’ projesi için temin edilen 25 ton organik gübre üreticilere dağıtıldı.

Finansmanını Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün sağladığı projenin tutarı 225 bin TL olarak kayıtlara geçti.

Proje kapsamında Kastamonu Merkez’e bağlı ilçesi Kuzyaka bölgesi, Karaçomak içme suyu baraj havzasında bulunan köylerde 50 çiftçi ile toplam 1000 dekar alanda organik siyez yetiştiriciliği yapılacak.

Proje alanında kullanılacak gübrelerin dağıtım töreni, Kuzyaka Köyü’nde bulunan ve aynı zamanda yüklenici firma olan Tarım Kredi Kooperatifi’nde gerçekleştirildi.

Organik Tarım (3)Törene Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ümit Uçar, organik üretim sertifikasına sahip proje uygulayıcısı çiftçiler, ilgili teknik personel ve köy muhtarları katıldı.

Şube Müdürü Ümit Uçar üreticilere organik tarım ve organik tarımda gübre kullanımı konusunda bilgiler verdi.

Depremzedelere müjde! 1045 konut teslim edilecek Depremzedelere müjde! 1045 konut teslim edilecek

İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu ise yapmış olduğu konuşmada yörenin organik tarıma uygun olduğunu, organik tarım ile üreticilerimizin ürünlerini daha iyi değerlendireceklerini, organik üretimin alternatif bir gelir kaynağı olarak istihdam yaratacağını bunun da yörenin ve ilimiz ekonomisine ekstra katkı sağlayacağını belirtti.

Konuşmalardan sonra üreticilere organik sertifikalı gübrelerin teslimi gerçekleştirilerek tören sona erdi.  (Haber Merkezi)